Металопластикові вікна застосовуються повсюдно завдяки безлічі переваг, незважаючи на їх відносну дорогу вартість. Однак вони гарантують довгий термін служби за умов дотримання рекомендації по догляду і вчасного техобслуговування. Регулювання вікон – одна з найважливіших умов для довговічних вікон.
Так, регулювання буває необхідним при переході від теплої пори року до холодної, в разі затирання однієї або декількох стулок, а також у випадках, коли стулки нещільно прилягають до рами. Регулювання вікна можна виконати самостійно – важливо знати, як це правильно зробити, і мати при собі кілька простих інструментів.
При провисанні рамок або терті при роботі важливо вчасно взяти ситуацію в свої руки, аби конструкція остаточно не вийшла з ладу. Так, вам знадобиться ключ-шестигранник і трохи часу. Перш за все, потрібно відкрити вікно і відшукати регулювальний гвинт в торцевій частині стулки, який розташовується зазвичай ближче до верхньої частини стулки. За допомогою шестигранника можна прокрутити гвинт, куди потрібно – за годинниковою стрілкою, щоб підняти механізм, і навпаки, якщо стулку потрібно опустити. Після цього потрібно перевірити, як працює конструкція, якщо ситуація покращилася, і коригувати потроху, щоб домогтися потрібного результату. Якщо ж нічого не сталося, варто провести наступні дії. З нижньої петлі потрібно зняти захист, почати обертання регулювального гвинта по півоберта, за тим же принципом – за годинниковою стрілкою або навпаки. Як правило, це дозволить усунути тертя. Важливо визначити, чи потрібно піднімати стулку або опускати.
Так, якщо з настанням холодів потрібно змінити прилягання стулок, порядок дій буде наступним. На кожній стулці на торці можна побачити ексцентрики, тобто, спеціальні пристосування, завдяки яким змінюється щільність притиску стулки до рами вікна. Вони за замовчуванням знаходяться в оптимальному, середньому положенні. Якщо опустити і повернути горизонтально ексцентрики, то можна домогтися сильного притиску. Якщо потрібно його послабити, то ексцентрики піднімають і ставлять прямо. А зробити це можна за допомогою шестигранника або плоскогубців, вибирати потрібно залежно від конструкції вікон, причому, деякі навіть можуть забезпечувати регулювання і без будь-яких інструментів. Для зміни ступеня притиску просто потрібно потягнути на себе ексцентрик і зафіксувати його в тому положенні, яке вам необхідне. Оптимальний час для корекції ступеня прилягання стулок – це міжсезоння, бо восени бажано зробити притиск щільнішим, а навесні – трохи вільнішим, завдяки чому механізм фурнітури служитиме довше, і будуть забезпечені гарні умови для вентиляції.
Самостійно також можна виконати посилення конструкції з боку навісів. Регулювальний гвинт на нижній петлі підкручують тоді, коли вікно рухається тільки по вертикальній осі. У разі, якщо конструкція вікна допускає зимове провітрювання, то порядок дій буде трохи відрізнятися – ви задієте також верхню петлю. Спочатку потрібно відкрити вікно, потім повернути ручку в положення провітрювання – натиснути на потрібний блокіратор, щоб зімітувати закривання. Після слід прокрутити регулювальний гвинт кілька разів в потрібну сторону – проти годинникової стрілки для ослаблення системи і за годинниковою, якщо потрібно посилити прилягання.
Іноді з вікнами можуть виникати дрібні неприємності, наприклад, заклинювання при відкритому вікні. Розібратися з цим може майстер, але вам цілком під силу вирішити проблему самим. Ви побачите металевий язичок, який знаходиться під кутом в напрямку рами. Натисніть на нього, щоб перевести його в положення, паралельне ущільнювальній гумі. Це дозволить повернути ручку в потрібне положення, після чого вікно буде працювати, як раніше. Іноді цього може бути недостатньо з огляду на розширення рами під впливом температури, серед усього іншого. Тоді налагодити роботу фурнітури можна буде, відкривши вікно і помістивши під планку, що контактує з язичком блокіратора, тоненьку планку.
Крім того, щоб гарантувати довгий термін служби вікон, їм хоча б раз на рік потрібне змащування. Для цього цілком зійде автомобільне мастило на кшталт WD-40, яке можна придбати у відділі госптоварів або в автомагазинах. Головне – щоб у мастилі не було перекисів і смол, в той час як силіконові мастила використовувати можна. Змащувати потрібно петлі, рухливі зєднання конструкції вікна – за допомогою пензлика або прямо з тюбика, по 2-3 краплі засобу.
У домашніх умовах також можна проводити заміну ручки, тоді як всі інші частини фурнітури має міняти виключно кваліфікований фахівець. Щоб поміняти ручку, вам потрібно буде повернути на 90 градусів декоративну пластину, що прикриває місце кріплення ручки. Після вигвинчуються шурупи або гвинти, за допомогою яких і кріпиться ручка. Далі виймаємо ручку, встановлюємо нову, прикручуємо гвинти і встановлюємо декоративну пластину!